Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi diamantom a briliantom?

     Diamant je všeobecné označenie pre  rôzne typy brúsov, ktorých je vyše 100 a nazývame ich fantazijné brúsy, napr. markíza, bageta, srdiečko, slza atď. V dnešnej dobe brusiči vytvárajú aj nové kombinované brúsy.

    Briliant je označenie pre konkrétny typ okrúhleho brúsu, ktorý vypočítal a zdôvodnil v roku 1919 matematik a brusič Marcel Tolkowský  tak, aby vynikli opticko-fyzikálne vlastnosti diamantu.Tento typ brúsu má 57 brúsených  plôšok nazývaných fazety. Popis briliant sa používa iba v prípade pravého diamantu. Avšak aj iné drahé kamene môžu byť vybrúsené v briliantovom brúse.

Ako zistím, či mám v šperku pravý diamant?

     Na zistenie pravosti diamantu nám poslúži diamantový tester - termolyzér, ktorý má k dispozícii každé klenotníctvo predávajúce diamantové šperky. Tester pripomína elektronické pero, ktoré po zahriatí hrotu a priložení na skúmaný kameň odmeria jeho tepelnú vodivosť. Diamant svieti zeleno, imitácie diamantu červeno.

     Pri kúpe  šperku  od renomovaného klenotníka  by ste mali dostať aj tzv. report, kde je  šperk popísaný, včetne parametrov diamantu.

     Vo svete sa  zvyknú certifikovať diamanty vkladané do šperku od veľkosti 0,4 - 0,5 ct, výnimočne i menšie. 

     Spoločnosť D.I.C. vo svojich dielňach  vkladá do šperkov diamanty, ktoré sú certifikované už od 0,1ct. Ku šperkom dodáva Report - analýzu kvality šperku s obrázkom daného šperku, podrobným popisom diamantov, množstva, kvality a farby zlata. Samozrejme nesmie chýbať číslo Reportu, dátum a miesto  jeho vydania, ale i meno a podpis experta.

    

 

 

 

Čo je investičný diamant?

     Označiť diamant za Investičný môžme vtedy, ak spĺňa určité kritéria. Spravidla ide o diamant od 1 karátu  vyššie a vo farbe od D-H, v čistote od IF- VS2.  Takýto diamant nám dokáže uchovať hodnotu peňazí doň vložených a  pokrýva  minimálne ročnú mieru inflácie. Diamanty s najlepšími parametrami (napr. D/IF, D/VVS1) však dosahujú vyššie zhodnotenia.

     Keďže diamant je  konzervatívny investičný nástroj, odporúčaná doba držania diamantu je v strednodobom až dlhodobom horizonte. Minimálne však 5 rokov a viac. Čím je doba držania diamantu dlhšia, tým je predpoklad jeho vyššieho  zhodnotenia .

     Na diamant je vhodné pozerať sa najmä ako na uchovávateľa hodnoty a rezervu na "horšie časy". 

Kto radšej využíva "adrenalínový" spôsob investovania a rýchlejší spôsob "otáčania peňazí" a tvorby zisku, pre toho  diamant nie je vhodný.

     Diamanty odporúčam na doplnenie investičného portfólia. Hovorí sa, že na diamanty treba dozrieť a pochopiť ich. Sú vhodné pre tých, ktorí oceňujú vysokú mieru bezpečia svojich peňazí.

 

 

Aká je likvidita diamantov?

     Pri likvidite - spätnom odkupe diamantu má klient niekoľko možností. Samozrejme hovoríme o diamantoch, ktoré majú svoj certifikát. Pokiaľ ste kúpili diamant u renomovaného obchodníka, tento certifikát je samozrejmosťou. Prečo je to dôležité?

     V certifikáte sú uvedené dôležité údaje na to, aby bolo možné určiť aktuálnu cenu daného diamantu podľa veľkoobchodného cenníka brúsených diamantov, ktorým sa riadia obchodníci na celom svete, tzv Rapaport.  Je primárnym zdrojom informácií  pre tvorbu cien diamantov, akési vodítko pre vyhodnotenie cien diamantov. Obsahuje tzv.  4 C parametre,  podporné parametre a ďalšie  dôležité údaje. Aktualizuje sa 1-krát týždenne vo štvrtok o polnoci.

     Ako majiteľ diamantu sa môžete rozhodnúť predať ho u niektorého obchodníka s diamantami kdekoľvek vo svete (Antwerpy, Dubaj, Viedeň, Tel Aviv, Amsterdam ... ), ale aj Komoditná burza v Bratislave má diamantovú sekciu, kde môžete svoj diamant ponúknuť do aukcie.

Ako to prebieha? 

   Obchodník si skontroluje Váš investičný diamant i certifikát a na základe aktuálneho cenníka Rapaport Vám ponúkne  cenu, v ktorej je zohľadnený tzv. spread - rozpätie ceny (zjednodušene povedané rozdiel nákup-predaj), ktorý sa pohybuje v rozmedzí 20- 30%.

     Pokiaľ však nemáte takúto možnosť, čas alebo chuť vycestovať, najlešie je obrátiť sa na toho obchodníka, ktorý Vám diamant predal.

Ako to funguje u nás?

    1) Ak potrebujete peniaze hneď (do pár dní ich máte na účte), naša spoločnosť Vám ponúkne cenu podľa aktuálneho Rapaportu po odpočítaní 30% spread. Nemusíte ju však prijať. Ak očakávate vyššiu cenu, máte ďalšie možnosti.

     2) Ak máte viac času, ponúkneme Váš diamant v siete našich obchodníkov (vo svete ich máme viac ako 20 tisíc) po spísaní tzv. zmluvy o komisionálnom predaji. Trvať to môže pár týždňov.

    3) Diamanty nad 3 ct a farebné diamanty je možné ponúknuť na niektorej z búrz, kde sme členmi (Beurs voor Diamanthandel alebo DDE). Môže to trvať i pár mesiacov.

    4) Vybrané diamanty s Certfikátom likvidity  Vám spoločnosť DIC odkúpi  za vopred stanovených podmienok.  Spread sa pohybuje v závislosti od doby držania diamantu od 18%.

 

     Treba si však uvedomiť, že diamanty sa predávajú s DPH. Odkup sa deje bez DPH. Preto sa už pri výbere svojho diamantu poraďte s odborníkom, ktorý vie na základe parametrov vybraného diamantu zistiť, ako sa zhodnocoval v minulosti. Na základe týchto informácií a prognóz sa dá predpokladať, za akú dobu si diamant "zarobí na seba" (DPH a spread) a kedy začne "zarábať" pre Vás. 

 

Čo je to certifikát, čo musí obsahovať a kto ho vydáva?

     Certifikát je dokument, ktorý nás informuje o dôležitých  parametroch brúseného diamantu, na základe ktorých sa tvorí cena. Diamant má presne určené a merateľné parametre kvality, ktorým hovoríme 4C. To preto, lebo názov každého parametra v angličtine začína písmenom C. Sú to: brús- cut, hmotnosť - carat, farba - color a čistota - clarity.

     Okrem týchto základných parametrov sú v certifikáte uvedené ešte i dodatkové  alebo podporné parametre, ktoré môžu cenu diamantu navýšiť až o 25% - kvalita brúsu, symetria, lesk, fluorescencia....

     Okrem spomínaných parametrov je na certifikáte uvedené meno laboratória, miesto a dátum vydania a samozrejme jedinečné číslo certifikátu, ktoré je možné laserom naniesť na najužšiu plôšku - fazetu diamantu, tzv. rundistu.

     Dôležitým údajom je informácia o tom, že sa jedná o prírodný diamant, nakoľko dnes už existujú aj syntetické diamanty. Tie však musia mať tiež certifikáty, ktoré sú žltej farby, aby nedošlo k omylu.

     V certikáte sú uvedené i ďalšie údaje - nákres diamantu z pohľadu zhora i zdola. Pokiaľ diamant obsahuje  určité inklúzie (nečistoty, praskliny, bublinky a pod.), sú v nákrese zaznamenané.

     Špecifikované sú i presné hodnoty diamantu - pomer medzi jednotlivými časťami, uhly atď.

     Vzhľadom k tomu, že neexistujú dva absolútne totožné diamanty, zvykne sa  hovoriť, že  certifikát je ako rodný list diamantu.

Kto môže vydávať certifikáty?

      Je to špecializované nezávislé gemologické laboratórium. Mnohé krajiny majú svoje gemologické laboratóriá, avšak iba niektoré sú uznávané kdekoľvek vo svete. Medzi tie najrenomovanejšie gemologické inštitúty patria GIA - Gemologický inštitút Ameriky v New Yorku, IGI - Medzinárodný gemologický inštitút v  Antwerpách  a HRD - Najvyššia diamantová rada tiež so sídlom v Antwerpách. Naša spoločnosť spolupracuje so všetkými tromi.

     Na certifikácii sa záčastňujú nezávisle na sebe viacerí gemológovia (minimálne traja) a ich hodnotenia sa musia 100% zhodovať.

     Potvrdenie od klenotníka alebo posudok súdneho znalca sa ako  certifikát neuznáva. 

     Certifikujú sa nielen Investičné diamanty, ale aj šperkárske diamanty. Väčšinou sa šperkárske diamanty certifikujú od 0,5 ct. Naša spoločnosť certifikuje diamanty  už od 0,1 ct a ku šperkom dáva tzv. Report, kde sú uvedené všetky informácie o šperku - aký je tam diamant, zlato, jeho váha...